Seyyidoglu Sigorta | Sigorta Teklifleri ve Yeni Nesil SigortacılıkSeyyidoglu Sigorta | Sigorta Teklifleri ve Yeni Nesil SigortacılıkSeyyidoglu Sigorta | Sigorta Teklifleri ve Yeni Nesil Sigortacılık
0544 868 8583
sigorta@hasseyyidogullari.com
Körfez KOCAELİ

Kasko Nedir? Ne İşe Yarar?

Kasko Nedir? Ne İşe Yarar?

Sigortacılık sektöründe, çeşitli risklere karşı teminat kapsamı altına alınabilen mülkler arasında motorlu taşıtlar da yer alıyor. Taşıt sigortaları türlerinden biri olan kasko, en çok poliçe sayısına sahip olan sigorta türlerinden biridir. Zorunlu trafik sigortasının aksine kasko sigortası, motorlu taşıt sahiplerinin kanuni zorunluluklar olmadan kendi insiyatifiyle satın aldığı poliçelerdir. Bu içeriğimizde kasko sigortası nedir ve kasko sigortalarının kapsamı ile sigortalılara sağladığı avantajları derledik.

Kasko Nedir?

Kasko sigortası kazaya karışma, yanma, çalınma, doğal afetler, terör olaylarında ve poliçelerde açıklanan diğer durumlara karşı sigortalanan aracı teminat altına alıyor.

Türkiye’deki yasal mevzuatlar gereği sürücülerin araçlarıyla trafiğe çıkabilmesi için zorunlu olan trafik sigortasından farklı olarak kasko sigortaları, sigortalının kendi aracında meydana gelen zararların karşılanmasını sağlıyor. Zorunlu trafik sigortasında ise herhangi bir kazaya karışılması durumunda kazada zarar gören diğer araçların hasarlarını ve yine varsa diğer araçlarda bulunan kişilerin fiziki zararlarını karşılamayı amaçlıyor. Zorunlu trafik sigortası adından da anlaşılacağı üzere yaptırılması devlet tarafından zorunlu tutulan sigorta türleri arasında yer alıyor. Bunun sebebi ise trafikte başka araçların kusuru nedeniyle zarar gören araçların zararlarının tazmin edilmesini güvence altına almak. Diğer bir deyişle zorunlu trafik sigortası sayesinde kusurlu olan tarafın ekonomik olarak hasarı karşılayamayacak olması riskine karşı sigorta teminatı sağlanmış oluyor.

Kasko sigortasında ise sizin kendi aracınızda oluşması muhtemel hasarların karşılanması söz konusu. Aracınız bir kazaya karıştığı zaman kasko sigortanız, poliçe kapsamında ve limitlerinde olmak üzere ortaya çıkan onarım ve servis masraflarını karşılıyor. Kasko sigortası bu özelliği nedeniyle yaptırılması araç sahiplerinin inisiyatifine bırakılmış bir sigorta türü. Kasko sigortası yaptırarak araç sahipleri kendi araçlarında oluşabilecek hasarları teminat altına alıyor.

Previous Post
Newer Post